Neden İngiltere’de Dil Eğitimi

Neden İngiltere’de  Dil Eğitimi ?

İngiltere dünyanın en gelişmiş ve en iyi bilinen ülkelerinden biridir. İngilizce’nin ana vatanı olan İngiltere kozmopolit bir yapıya sahiptir. Her yıl Türkiye’den 10.000 tüm dünyadan 250.000 öğrenci İngilizce Dili öğrenmek için İngiltere’ye gitmektedir. Tiyatroları, konserleri, futbol müsabakaları, heycan verici çeşitlilikdeki kültürleri, pek çok ulusdan insanla karşılaşabileceğiniz sokakları ve tarihi yapısı ile İngiltere dil eğitimi almak için mükemmel bir ülkedir.

İngilizce Hakkında Bilgiler :

  • Anadili İngilizce olan kişi sayısı 370 milyondur
  • İkinci dil olarak İngilizce Konuşan kişi sayısı 370 milyondur
  • Yabancı dil olarak İngilizce konuşan kişi sayısı 760 milyondur

 

Hangi Şehirde Eğitim Almalıyım ?

İngiltere’nin hemen hemen her bölgesinde dil okulları bulunmaktadır. Dil okulları merkez ve güney bölgelerinde daha çok bulunmaktadır. Okulların yoğun olarak bulunduğu şehirler ve özellikleri şöyledir:

-Londra : İngiltere’nin başkenti olan şehir bir metropoldür. İklimi çok sert değildir ve  her zaman bulutlu ve yağmurludur. Kültürel açıdan İngiltere’deki tüm şehirlerden üstündür. Konserleri, tiyatroları, müzikalleri, müzeleri, butikleri, tarihi eserleri, sanat galerileri, restoranlar, futbol kulüpleri ile dil eğitimi alırken keyifli vakit geçirmeniz için mükemmel bir tercih olacaktır.Oxford Street, Hyde Park, Thames, Tower Köprüsü, Buckingham Sarayı gibi yerler gezip görmeniz için mükemmel yerlerdir. Londra’nın pahalı olması göz önünde bulundurulması gereken önemli bir faktördür.

Londra’da 3 tane havaalanı bulunmaktadır. Şehir merkezine Heatrow 45 dakika, Gatwick 60 dakika, Stansted ise 50 dakika uzaklıktadır. Şehir içi ulaşım altyapısı oldukça gelişmiştir. Çevre kentlere yolculuklar çoğunlukla tren ile gerşekleştirilmektedir.

-Brighton : Yılın her döneminde turistlerin büyük ilgisini çeken Birghton taitl ve eğlence merkezidir. İngiltere’nin güneyinde bulunur ve Londra’ya olan uzaklığı 1 saattir. Şehirde 2 adet üniversite bulunur. Halkı marjinaldir, turistlere ve öğrencilere karşı oldukça sıcakkanlıdırlar.

Brighton’da dil eğitimi alırkan plajlar, restoranlar, müzeler, gece kulüpleri ve eğlence merkezleriyle oldukça eğlenebilirsiniz. Royal pavillon, Beach Head, North Laine, Saline Center, Brighton Pier, Corn Exchange gibi yerler örnek olarak verilebilir.

Brighton’a en yakın havaalanı 40 dakika uzaklıktaki  Londra Gatwick havalanıdır. Brighton’da metro ve tramway bulunmamaktadır. Şehirde en yaygın kullanılan ulaşım aracı bisikletlerdir. Londra’ya ulaşım ise tren ile sağlanmaktadır.

Brighton’ın iklimi güneyde bulunduğu  için Londra’ya göre daha ılık ve güneşlidir.

-Oxford : Dünyanın en ünlü üniversitelerinden önde geleni olan Oxford üniversitesi Oxford’da bulunmaktadır. Nüfusun çeyreklik kısmını öğrenciler oluşturmaktadır. Londra’ya 80 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Günün her saati Londra’ya ulaşım imkanı bulunmaktadır.

Şehirde çok fazla öğrenci bulunması hızlı, heycanlı ve eğlenceli bir yaşam imkanı sunmaktadır. Gece hayatınında heycanlı olduğu şehirde pek çok gece etkinliği düzenlenmektedir. Ashmlean Müzesi, Modern Sanat müzesi, Charwell Nehri, Oxford Kampüsleri, Stratford gibi yerlerde gezip, görüp eğlenebilirsiniz.

Oxford Heatrow ve Gatwick havaalanlarını kullanmaktadır. Londra’ya 1 saatte tren veya otobüsle ulaşmak mümkündür. Şehir içi ulaşımda birinci tercih bisikletlerdir. Şehrin otobüs ulaşımıda oldukça gelişmiştir.

-Bournemouth : İngiltere’nin tatil şehri olan Bournemouth kozmopolit bir yapıya sahiptir. Londra’ya olan uzaklığı tren ile 2 saattir. Hareketli sosyal hayatı ve plajlarıyla eğitim almak için oldukça eğlenceli bir şehirdir. İngiltere’nin güneyinde bulunması sebebiyle ülkenin en çok güneş alan ve en sıcak kentidir. Parkları, gece kulüpleri , restoranları, cafeleri ve alışveriş merkezleriyle gürültüden uzak eğlenceli ve huzurlu eğitim almak için ideal bir şehirdir.

Bournemouth hem şehirde bulunan kendi havalanını hemde ülkemizden daha sık seferin bulunduğu 2 saat uzaklıkta ki Southampton Havaalanı’nı kullanmaktadır. Şehir içinde ulaşım çoğunlukla bisikletlerle sağlanmaktadır. Otobüsler ise kullanılan diğer ılaşım aracıdır.

Cambridge : İngiltere’de üniversiteleri ve kolejleriyle ön plana çıkan şehirdir. Şehrin nüfüsunun çeyreklik kısmını öğrencilerin oluşturması nedeniyle oldukça hareketli bi yaşam sürülmektedir. Dünyanın her ülkesinden insan bulunan Cambridge’de yaşam kalitesi oldukça yüksektir. Şehrin yerel halkı öğrencilere ve turistlere karşı aşırı sevgi beslemektedirler.

Cambridge’in Londra’ya uzaklığı tren ile 1 saattir. Cam nehri’nin çevrelediği şehirde gezip görmek için birçok yer bulunmaktadır. Cambridge üniversitesi, Cambridge Sanat Tiyatrosu, Kilise Kulesi, Ely gibi yerler bunların başında gelmektedir.Cambridge, Londra’ya yakın olup şehir gürültüsünden uzak olmak isteyen öğrenciler için  oldukça uygun bir tercih olacaktır.

Cambridge Stansted Havaalanı’nı kullanmaktadır. Şehre olan uzaklığı 40 dakikadır. Metro ya da tramwayın olmadığı şehirde ulaşım çoğunlukla bisikletlerle sağlanmaktadır. Şehrin otobüs ulaşımıda oldukça gelişmiştir.

İngiltere’nin en az yağış alan şehirlerinden biri olan Cambridge’de hava genellikle güneşlidir. Yaz aylarında sıcaklıklar oldukça yükselir.Uzun süren ve çok şiddetli olan rüzgarıda iklimin bir diğer özelliğidir.